NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC1G02GW-Q100,12
74HC1G02GW-Q100,12 picture photo
Mfg. Part Number
74HC1G02GW-Q100,12
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSSOP
Datasheet Download
74HC1G02GW-Q100,12.pdf
Availability of 74HC1G02GW-Q100,12
QUANTITY
74HC1G02GW-Q100,12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC1G02GW-Q100,12
Internal Part NumberEIS-74HC1G02GW-Q100,12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)20µA
Current - Output High, Low2.6mA, 2.6mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL23ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSSOP
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC1G02GW-Q100,12
74HC1G02GW-Q100,12 Details Description
Related parts for 74HC1G02GW-Q100,12
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90V 0.10A RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 277VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2.2A (Switch) Backlight TSOT-23-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf