NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC1G125GW-Q100H
74HC1G125GW-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74HC1G125GW-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSSOP
Datasheet Download
74HC1G125GW-Q100H.pdf
Availability of 74HC1G125GW-Q100H
QUANTITY
74HC1G125GW-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC1G125GW-Q100H
Internal Part NumberEIS-74HC1G125GW-Q100H
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC1G125GW-Q100H
74HC1G125GW-Q100H Details Description
Related parts for 74HC1G125GW-Q100H
TRANS ARRAY NPN/CCD SSMINI-6 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 580MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN M12 5POS PLUG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK-BOOST LT8705 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf