NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC4051BQ-Q100,11
74HC4051BQ-Q100,11 picture photo
Mfg. Part Number
74HC4051BQ-Q100,11
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MUX/DEMUX 8CH ANLG 16DHVQFN
Datasheet Download
74HC4051BQ-Q100,11.pdf
Availability of 74HC4051BQ-Q100,11
QUANTITY
74HC4051BQ-Q100,11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC4051BQ-Q100,11
Internal Part NumberEIS-74HC4051BQ-Q100,11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMultiplexer/Demultiplexer
Circuit1 x 8:1
On-State Resistance140 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 10 V, ±1 V ~ 5 V
Current - Supply16µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DHVQFN (2.5x3.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC4051BQ-Q100,11
74HC4051BQ-Q100,11 Details Description
Related parts for 74HC4051BQ-Q100,11
IC OTP 1MBIT 45NS 40VSOP datasheet.pdf
ADAPTER BNC FEMALE-DBL BANA PLUG datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
POLISH PAPER FOR POF GRAIN SIZE datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 50POS SMD datasheet.pdf
15P MTA156 HDR ASSY PL RA 30AU datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
IC MICROPROCESSOR 80TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf