NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HCT1G86GV-Q100H
74HCT1G86GV-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74HCT1G86GV-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSOP
Datasheet Download
74HCT1G86GV-Q100H.pdf
Availability of 74HCT1G86GV-Q100H
QUANTITY
74HCT1G86GV-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HCT1G86GV-Q100H
Internal Part NumberEIS-74HCT1G86GV-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeXOR (Exclusive OR)
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)20µA
Current - Output High, Low2mA, 2mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL13ns @ 4.5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSOP
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HCT1G86GV-Q100H
74HCT1G86GV-Q100H Details Description
Related parts for 74HCT1G86GV-Q100H
IC COMBO CODEC/FILTER 16-SOIC datasheet.pdf
SW DIP RECESSED UNSEAL 3POS 30V datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V AMBER datasheet.pdf