3M MP2-HP10-55P1-TR30
MP2-HP10-55P1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-HP10-55P1-TR30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VERT 10POS 5ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-HP10-55P1-TR30.pdf
Availability of MP2-HP10-55P1-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-HP10-55P1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-HP10-55P1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-HP10-55P1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package840
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.236" (6.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical10 Power
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-HP10-55P1-TR30
Related LinksMP2-HP10-, MP2-HP10-55P1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-HP10-55P1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-HP10-55P1-TR30
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf