Microchip Technology PIC16LF18313-E/SN
PIC16LF18313-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF18313-E/SN
Brief Description
IC MCU 8BIT 8SOIC
Datasheet Download
PIC16LF18313-E/SN.pdf
Availability of PIC16LF18313-E/SN
QUANTITY
PIC16LF18313-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF18313-E/SN
Internal Part NumberEIS-PIC16LF18313-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangeWire Coating Change 16/Oct/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF18313-E/SN
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF18313-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF18313-E/SN Details Description
Related parts for PIC16LF18313-E/SN
CONN HEADER PH TOP 3POS 2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EVAL MODULE FRO TPS54226-539 datasheet.pdf
USB 2.0 A JACK TO B PLUG ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 6.26K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
KIT DEV XBEE DIGIMESH 2.4 datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf