NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HCT253D-Q100,118
74HCT253D-Q100,118 picture photo
Mfg. Part Number
74HCT253D-Q100,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC MUX DUAL 4INPUT 2STATE 16SOIC
Datasheet Download
74HCT253D-Q100,118.pdf
Availability of 74HCT253D-Q100,118
QUANTITY
74HCT253D-Q100,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HCT253D-Q100,118
Internal Part NumberEIS-74HCT253D-Q100,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74HCT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultiplexer
Circuit2 x 4:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low6mA, 6mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HCT253D-Q100,118
74HCT253D-Q100,118 Details Description
Related parts for 74HCT253D-Q100,118
RECTIFIER BRIDGE 12A 800V GBPC datasheet.pdf
SNAP-ON JR. BATTERY SOCKET W/LUG datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHILLIPS 6PC datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 10CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
10UF 100V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf