NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HCT3G04GD-Q100H
74HCT3G04GD-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74HCT3G04GD-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC INVERTER SI-GATE CMOS XSON8U
Datasheet Download
74HCT3G04GD-Q100H.pdf
Availability of 74HCT3G04GD-Q100H
QUANTITY
74HCT3G04GD-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HCT3G04GD-Q100H
Internal Part NumberEIS-74HCT3G04GD-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeInverter
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low4mA, 4mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL18ns @ 4.5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package8-XSON (2x2)
Package / Case8-XFDFN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HCT3G04GD-Q100H
74HCT3G04GD-Q100H Details Description
Related parts for 74HCT3G04GD-Q100H
RES 91 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
2MMFB,SHRD,096,SIG,HDR datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X30MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf