ST 74LCX240MTR
74LCX240MTR picture photo
Mfg. Part Number
74LCX240MTR
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC
Datasheet Download
74LCX240MTR.pdf
Availability of 74LCX240MTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74LCX240MTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LCX240MTR
Internal Part NumberEIS-74LCX240MTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LCX
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LCX240MTR
Related Links74LCX, 74LCX240MTR Datasheet, ST Distributor
74LCX240MTR Details Description
Related parts for 74LCX240MTR
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CUTTER SHEARS TPRD SHEAR 5.66" datasheet.pdf