| Internal Part Number | EIS-74LV14BQ,115 | |
| Product Training Modules | Logic Packages | |
| PCN Assembly/Origin | ICN6 to ICN8 Transfer 13/Jul/2013 | |
| PCN Packaging | Date Code Extended 18/Jul/2013 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Gates and Inverters | |
| Series | 74LV | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | Inverter | |
| Number of Circuits | 6 | |
| Number of Inputs | 6 | |
| Features | Schmitt Trigger | |
| Voltage - Supply | 1 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent (Max) | 40µA | |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA | |
| Logic Level - Low | 0.3 V ~ 1.1 V | |
| Logic Level - High | 1.4 V ~ 3.85 V | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 15ns @ 3.3V, 50pF | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |