NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC16240ADGG,112
74LVC16240ADGG,112 picture photo
Mfg. Part Number
74LVC16240ADGG,112
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP
Datasheet Download
74LVC16240ADGG,112.pdf
Availability of 74LVC16240ADGG,112
QUANTITY
74LVC16240ADGG,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC16240ADGG,112
Internal Part NumberEIS-74LVC16240ADGG,112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package39
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package48-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC16240ADGG,112
74LVC16240ADGG,112 Details Description
Related parts for 74LVC16240ADGG,112
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 4.2V 5TSOP datasheet.pdf
MT-RJ/MT-RJ 20M1 C/A datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE HEXFRED 4A 600V DPAK datasheet.pdf