NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC1G04GW-Q100H
74LVC1G04GW-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74LVC1G04GW-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC INVERTER SGL W/BUFFER 5TSSOP
Datasheet Download
74LVC1G04GW-Q100H.pdf
Availability of 74LVC1G04GW-Q100H
QUANTITY
74LVC1G04GW-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC1G04GW-Q100H
Internal Part NumberEIS-74LVC1G04GW-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeInverter
Number of Circuits1
Number of Inputs1
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)200µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL1.6ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSSOP
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC1G04GW-Q100H
74LVC1G04GW-Q100H Details Description
Related parts for 74LVC1G04GW-Q100H
RES SMD 43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 6KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 1000V 7.62MM 6POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACT PIN 14 AWG datasheet.pdf