NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC240APW,118
74LVC240APW,118 picture photo
Mfg. Part Number
74LVC240APW,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP
Datasheet Download
74LVC240APW,118.pdf
Availability of 74LVC240APW,118
QUANTITY
74LVC240APW,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC240APW,118
Internal Part NumberEIS-74LVC240APW,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)