Diodes Incorporated 74LVC240AQ20-13
74LVC240AQ20-13 picture photo
Mfg. Part Number
74LVC240AQ20-13
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20QFN
Datasheet Download
74LVC240AQ20-13.pdf
Availability of 74LVC240AQ20-13
QUANTITY
74LVC240AQ20-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC240AQ20-13
Internal Part NumberEIS-74LVC240AQ20-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (2.5x4.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC240AQ20-13
Related Links74LVC24, 74LVC240AQ20-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
74LVC240AQ20-13 Details Description
Related parts for 74LVC240AQ20-13
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 16V 0201 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf