NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC244APW-Q100J
74LVC244APW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74LVC244APW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20TSSOP
Datasheet Download
74LVC244APW-Q100J.pdf
Availability of 74LVC244APW-Q100J
QUANTITY
74LVC244APW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC244APW-Q100J
Internal Part NumberEIS-74LVC244APW-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC244APW-Q100J
74LVC244APW-Q100J Details Description
Related parts for 74LVC244APW-Q100J
CONN DUST CAP FOR MOD RJ45 JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CABLE CAT5 10M datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.8VC SOD923 datasheet.pdf
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf