NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC2G32GM,125
74LVC2G32GM,125 picture photo
Mfg. Part Number
74LVC2G32GM,125
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-XQFN
Datasheet Download
74LVC2G32GM,125.pdf
Availability of 74LVC2G32GM,125
QUANTITY
74LVC2G32GM,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC2G32GM,125
Internal Part NumberEIS-74LVC2G32GM,125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)40µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL1.7ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package8-XQFN (1.6x1.6)
Package / Case8-XFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC2G32GM,125
74LVC2G32GM,125 Details Description
Related parts for 74LVC2G32GM,125
RELAY SSR DPST 120MA 8-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO214AA datasheet.pdf
SOLDER RA 63/37 1 LB datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP INCH/REVERSE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC410AMS8G datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf