NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVCH16541ADGG:11
74LVCH16541ADGG:11 picture photo
Mfg. Part Number
74LVCH16541ADGG:11
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP
Datasheet Download
74LVCH16541ADGG:11.pdf
Availability of 74LVCH16541ADGG:11
QUANTITY
74LVCH16541ADGG:11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVCH16541ADGG:11
Internal Part NumberEIS-74LVCH16541ADGG:11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVCH
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package48-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVCH16541ADGG:11
74LVCH16541ADGG:11 Details Description
Related parts for 74LVCH16541ADGG:11
RES SMD 196 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.6W AB 24TSSOP datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 5R 8.25KV HOOKE datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 2A 290 MOHM TH datasheet.pdf
THYRISTOR 270V 100A SMB datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.070" datasheet.pdf
RES 10.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf