NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVT162245BDGG:11
74LVT162245BDGG:11 picture photo
Mfg. Part Number
74LVT162245BDGG:11
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP
Datasheet Download
74LVT162245BDGG:11.pdf
Availability of 74LVT162245BDGG:11
QUANTITY
74LVT162245BDGG:11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVT162245BDGG:11
Internal Part NumberEIS-74LVT162245BDGG:11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low12mA, 12mA
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package48-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVT162245BDGG:11
74LVT162245BDGG:11 Details Description
Related parts for 74LVT162245BDGG:11
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf