NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVT240DB,118
74LVT240DB,118 picture photo
Mfg. Part Number
74LVT240DB,118
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP
Datasheet Download
74LVT240DB,118.pdf
Availability of 74LVT240DB,118
QUANTITY
74LVT240DB,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVT240DB,118
Internal Part NumberEIS-74LVT240DB,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low32mA, 64mA
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVT240DB,118
74LVT240DB,118 Details Description
Related parts for 74LVT240DB,118
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 17POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
220UF 100V 18X30MM 125C 8000H datasheet.pdf