Murata Electronics North America GRT155C80J105KE01D
GRT155C80J105KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155C80J105KE01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V 10% X6S 0402
Datasheet Download
GRT155C80J105KE01D.pdf
Availability of GRT155C80J105KE01D
QUANTITY
GRT155C80J105KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155C80J105KE01D
Internal Part NumberEIS-GRT155C80J105KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155C80J105KE01D
Related LinksGRT155C80, GRT155C80J105KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155C80J105KE01D Details Description
Related parts for GRT155C80J105KE01D
COVER TERM ADP WF 6 8 1M datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
KIT DEV CAP9 W/3.3V MEMORY CARD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf