NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVT640PW/AUJ
74LVT640PW/AUJ picture photo
Mfg. Part Number
74LVT640PW/AUJ
Brief Description
IC TRANSCEIVER 8BIT INV 20TSSOP
Datasheet Download
74LVT640PW/AUJ.pdf
Availability of 74LVT640PW/AUJ
QUANTITY
74LVT640PW/AUJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVT640PW/AUJ
Internal Part NumberEIS-74LVT640PW/AUJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low32mA, 64mA
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVT640PW/AUJ
74LVT640PW/AUJ Details Description
Related parts for 74LVT640PW/AUJ
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
CABLE ASSEM FIBER SC-SC 1 METER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf