Fairchild Semiconductor 74OL6000300
74OL6000300 picture photo
Mfg. Part Number
74OL6000300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6DIP
Datasheet Download
74OL6000300.pdf
Availability of 74OL6000300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74OL6000300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74OL6000300
Internal Part NumberEIS-74OL6000300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
SeriesOPTOLOGIC™ OPTOPLANAR®
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation5300Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)5kV/µs
Input TypeLogic
Output TypePush-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel40mA
Data Rate15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ)45ns, 5ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Current - DC Forward (If) (Max)-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74OL6000300
Related Links74OL6, 74OL6000300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74OL6000300 Details Description
Related parts for 74OL6000300
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A 8-SOIC datasheet.pdf