Fairchild Semiconductor 74VHC125M
74VHC125M picture photo
Mfg. Part Number
74VHC125M
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC
Datasheet Download
74VHC125M.pdf
Availability of 74VHC125M
QUANTITY
74VHC125M Order Process
Ship out your order
Specifications of 74VHC125M
Internal Part NumberEIS-74VHC125M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 24/Sep/2014
Standard Package55
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHC
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74VHC125M
Related Links74VH, 74VHC125M Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74VHC125M Details Description
Related parts for 74VHC125M
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE GATE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096MS-3 0C1-2-V2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
1.25MM F/F 6POS 28AWG 150MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf