NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74VHCT126BQ-Q100X
74VHCT126BQ-Q100X picture photo
Mfg. Part Number
74VHCT126BQ-Q100X
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUTTER/LINE DVR QUAD 14DHVQFN
Datasheet Download
74VHCT126BQ-Q100X.pdf
Availability of 74VHCT126BQ-Q100X
QUANTITY
74VHCT126BQ-Q100X Order Process
Ship out your order
Specifications of 74VHCT126BQ-Q100X
Internal Part NumberEIS-74VHCT126BQ-Q100X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-DHVQFN (2.5x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74VHCT126BQ-Q100X
74VHCT126BQ-Q100X Details Description
Related parts for 74VHCT126BQ-Q100X
CAP CER 10000PF 50V Y5V 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO MCX JACK datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf