Amphenol Industrial 75-190218-1S
75-190218-1S picture photo
Mfg. Part Number
75-190218-1S
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
75-190218-1S.pdf
Availability of 75-190218-1S
QUANTITY
75-190218-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-190218-1S
Internal Part NumberEIS-75-190218-1S
FamilyCircular Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-190218-1S
Related Links75-190, 75-190218-1S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-190218-1S Details Description
Related parts for 75-190218-1S
FERRULE 50.0MM 18 1 = 100PCS datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 430 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf