Amphenol Industrial 75-190228-21S
75-190228-21S picture photo
Mfg. Part Number
75-190228-21S
Brief Description
CONN RCPT 37POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
75-190228-21S.pdf
Availability of 75-190228-21S
QUANTITY
75-190228-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-190228-21S
Internal Part NumberEIS-75-190228-21S
FamilyCircular Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-190228-21S
Related Links75-190, 75-190228-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-190228-21S Details Description
Related parts for 75-190228-21S
RES SMD 3.57K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 33POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 630VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
CONN ZIG-ZAG ZIF 51POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf