Amphenol Industrial 75-194632-8S
75-194632-8S picture photo
Mfg. Part Number
75-194632-8S
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
75-194632-8S.pdf
Availability of 75-194632-8S
QUANTITY
75-194632-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-194632-8S
Internal Part NumberEIS-75-194632-8S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-22992, QWLD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert32-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-194632-8S
Related Links75-194, 75-194632-8S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-194632-8S Details Description
Related parts for 75-194632-8S
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1305 SMD REV datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 2" HE RED/GRN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf