Amphenol Industrial 75-68220-15S
75-68220-15S picture photo
Mfg. Part Number
75-68220-15S
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
75-68220-15S.pdf
Availability of 75-68220-15S
QUANTITY
75-68220-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-68220-15S
Internal Part NumberEIS-75-68220-15S
Series-
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-68220-15S
Related Links75-682, 75-68220-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-68220-15S Details Description
Related parts for 75-68220-15S
IDC CABLE - MPL30K/MC34G/MPL30K datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 9.4K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf