Amphenol Industrial 75-68222-20S
75-68222-20S picture photo
Mfg. Part Number
75-68222-20S
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
75-68222-20S.pdf
Availability of 75-68222-20S
QUANTITY
75-68222-20S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-68222-20S
Internal Part NumberEIS-75-68222-20S
Series-
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert22-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-68222-20S
Related Links75-682, 75-68222-20S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-68222-20S Details Description
Related parts for 75-68222-20S
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1A TO-92 datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM DEC R/A PC 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 90POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SLAD 14/90B 3.2SN OG datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf