Amphenol Industrial 75-68222-20S
75-68222-20S picture photo
Mfg. Part Number
75-68222-20S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
75-68222-20S.pdf
Availability of 75-68222-20S
QUANTITY
75-68222-20S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-68222-20S
Internal Part NumberEIS-75-68222-20S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert22-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-68222-20S
Related Links75-682, 75-68222-20S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-68222-20S Details Description
Related parts for 75-68222-20S
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V -12V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 33PF 2606 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf