Amphenol Industrial 75-68618-10S
75-68618-10S picture photo
Mfg. Part Number
75-68618-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
75-68618-10S.pdf
Availability of 75-68618-10S
QUANTITY
75-68618-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-68618-10S
Internal Part NumberEIS-75-68618-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-68618-10S
Related Links75-686, 75-68618-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-68618-10S Details Description
Related parts for 75-68618-10S
IC OCT D-TYPE LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 12POS PCB datasheet.pdf
IC FIFO DDR/SDR 4NS 208-BGA datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
1/8 INCH HST BLK LG 1000' SPOOL datasheet.pdf
LED BLINKING RED DIFF 3MM T/H datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .375 datasheet.pdf
10UF 16V 4,0X4,0X5,3MM 105C 2000 datasheet.pdf