FFF 75160-301-02LF
75160-301-02LF picture photo
Mfg. Part Number
75160-301-02LF
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
75160-301-02LF.pdf
Availability of 75160-301-02LF
QUANTITY
75160-301-02LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 75160-301-02LF
Internal Part NumberEIS-75160-301-02LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
Standard Package1,000
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.225" (5.72mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness150µin (3.81µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75160-301-02LF
Related Links75160-3, 75160-301-02LF Datasheet, FFF Distributor
75160-301-02LF Details Description
Related parts for 75160-301-02LF
ADAPTER DVI DIG RECEPT-DFP PLUG datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9.1VWM 17.3VC SC74-6 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:10 200MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
FUSE 80A datasheet.pdf