CTS Electronic Components 752091561GP
752091561GP picture photo
Mfg. Part Number
752091561GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 9SRT
Datasheet Download
752091561GP.pdf
Availability of 752091561GP
QUANTITY
752091561GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 752091561GP
Internal Part NumberEIS-752091561GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information752 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package250
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series752
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins9
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case9-SRT
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.515" L x 0.080" W (13.08mm x 2.03mm)
Height0.100" (2.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)752091561GP
Related Links75209, 752091561GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
752091561GP Details Description
Related parts for 752091561GP
DIODE GEN PURP 800V 1.5A SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.9" X .375" datasheet.pdf