Grayhill, Inc. 75CF36-01A10N
75CF36-01A10N picture photo
Mfg. Part Number
75CF36-01A10N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
75CF36-01A10N.pdf
Availability of 75CF36-01A10N
QUANTITY
75CF36-01A10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 75CF36-01A10N
Internal Part NumberEIS-75CF36-01A10N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series75
Number of Positions10
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeKnob
Actuator Length2.92mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.69mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75CF36-01A10N
Related Links75CF36, 75CF36-01A10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
75CF36-01A10N Details Description
Related parts for 75CF36-01A10N
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 15.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf