Rubycon 75YXF220MEFCG110X20
75YXF220MEFCG110X20 picture photo
Mfg. Part Number
75YXF220MEFCG110X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 75V RADIAL
Datasheet Download
75YXF220MEFCG110X20.pdf
Availability of 75YXF220MEFCG110X20
QUANTITY
75YXF220MEFCG110X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 75YXF220MEFCG110X20
Internal Part NumberEIS-75YXF220MEFCG110X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75YXF220MEFCG110X20
Related Links75YXF220M, 75YXF220MEFCG110X20 Datasheet, Rubycon Distributor
75YXF220MEFCG110X20 Details Description
Related parts for 75YXF220MEFCG110X20
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM AC2W-NC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 13 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF FOR COAX CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
MICRO 100C S 36" RBW JACKS NI datasheet.pdf
TAPE 5906 VHB FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf