FFF 76314-150LF
76314-150LF picture photo
Mfg. Part Number
76314-150LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
76314-150LF.pdf
Availability of 76314-150LF
QUANTITY
76314-150LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 76314-150LF
Internal Part NumberEIS-76314-150LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesBergCon®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76314-150LF
Related Links76314, 76314-150LF Datasheet, FFF Distributor
76314-150LF Details Description
Related parts for 76314-150LF
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.23A 150 MOHM datasheet.pdf