FFF 76314-228LF
76314-228LF picture photo
Mfg. Part Number
76314-228LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
76314-228LF.pdf
Availability of 76314-228LF
QUANTITY
76314-228LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 76314-228LF
Internal Part NumberEIS-76314-228LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesBergCon®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76314-228LF
Related Links76314, 76314-228LF Datasheet, FFF Distributor
76314-228LF Details Description
Related parts for 76314-228LF
JUMPER-H2728TR/C2064B/X 3" datasheet.pdf
CBS STUDDED TEARDROP NAT 9/16" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT PAR 55MHZ 44-QFP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS SIDE ENTRY 5MM datasheet.pdf