CTS Electronic Components 766143511GP
766143511GP picture photo
Mfg. Part Number
766143511GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 7 RES 510 OHM 14SOIC
Datasheet Download
766143511GP.pdf
Availability of 766143511GP
QUANTITY
766143511GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766143511GP
Internal Part NumberEIS-766143511GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package56
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)510
Tolerance±2%
Number of Resistors7
Number of Pins14
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.341" L x 0.154" W (8.65mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766143511GP
Related Links76614, 766143511GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766143511GP Details Description
Related parts for 766143511GP
IC SERIAL/DESERIAL 24BIT 48-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 120MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
ADAPTER MODULE W/O DSUB FEMALE datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 25POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf