CTS Electronic Components 766161101GPTR13
766161101GPTR13 picture photo
Mfg. Part Number
766161101GPTR13
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161101GPTR13.pdf
Availability of 766161101GPTR13
QUANTITY
766161101GPTR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161101GPTR13
Internal Part NumberEIS-766161101GPTR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161101GPTR13
Related Links7661611, 766161101GPTR13 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161101GPTR13 Details Description
Related parts for 766161101GPTR13
Crystal 9.2160MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 36POS datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 230V datasheet.pdf