Vishay/Dale CMF556M6500FKBF
CMF556M6500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF556M6500FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556M6500FKBF.pdf
Availability of CMF556M6500FKBF
QUANTITY
CMF556M6500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556M6500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF556M6500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556M6500FKBF
Related LinksCMF556M, CMF556M6500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556M6500FKBF Details Description
Related parts for CMF556M6500FKBF
POT 25K OHM 1/3W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC SYNC MOSFET DVR 4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf