CTS Electronic Components 766161101GPTR13
766161101GPTR13 picture photo
Mfg. Part Number
766161101GPTR13
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161101GPTR13.pdf
Availability of 766161101GPTR13
QUANTITY
766161101GPTR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161101GPTR13
Internal Part NumberEIS-766161101GPTR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161101GPTR13
Related Links7661611, 766161101GPTR13 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161101GPTR13 Details Description
Related parts for 766161101GPTR13
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 003 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
JR 25 SERIES DUST CAP W/O CHAIN datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 200MHZ 28VFQFPN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf