CTS Electronic Components 766161151GP
766161151GP picture photo
Mfg. Part Number
766161151GP
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 150 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161151GP.pdf
Availability of 766161151GP
QUANTITY
766161151GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161151GP
Internal Part NumberEIS-766161151GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161151GP
Related Links76616, 766161151GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161151GP Details Description
Related parts for 766161151GP
CONN HOUSING 2MM 4POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 50W datasheet.pdf
02P SL156 HSG W/RAMP,LRG OPEN datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 17POS datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf