CTS Electronic Components 766161184GP
766161184GP picture photo
Mfg. Part Number
766161184GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 180K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161184GP.pdf
Availability of 766161184GP
QUANTITY
766161184GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161184GP
Internal Part NumberEIS-766161184GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161184GP
Related Links76616, 766161184GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161184GP Details Description
Related parts for 766161184GP
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 12NS 208CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS 3M datasheet.pdf
THERMO PAD 5590H RECTIFIER datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 2X20GHZ APD XFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CLAMP BEAM 1/8"-1/4" FLANGE datasheet.pdf
HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 32V NONINV 8SOIC datasheet.pdf