CTS Electronic Components 766161391GPTR7
766161391GPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766161391GPTR7
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 390 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161391GPTR7.pdf
Availability of 766161391GPTR7
QUANTITY
766161391GPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161391GPTR7
Internal Part NumberEIS-766161391GPTR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161391GPTR7
Related Links7661613, 766161391GPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161391GPTR7 Details Description
Related parts for 766161391GPTR7
RES SMD 2.55K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 220POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf