CTS Electronic Components 766161472JPTR7
766161472JPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766161472JPTR7
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161472JPTR7.pdf
Availability of 766161472JPTR7
QUANTITY
766161472JPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161472JPTR7
Internal Part NumberEIS-766161472JPTR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161472JPTR7
Related Links7661614, 766161472JPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161472JPTR7 Details Description
Related parts for 766161472JPTR7
FIXED IND 150NH 795MA 120 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 870MA 446 MOHM datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 17MM datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 576MA 630 MOHM datasheet.pdf