Cornell Dubilier Electronics AVS227M04D16B-F
AVS227M04D16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AVS227M04D16B-F
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
AVS227M04D16B-F.pdf
Availability of AVS227M04D16B-F
QUANTITY
AVS227M04D16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVS227M04D16B-F
Internal Part NumberEIS-AVS227M04D16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesAVS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.6 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current82mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVS227M04D16B-F
Related LinksAVS227M, AVS227M04D16B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVS227M04D16B-F Details Description
Related parts for AVS227M04D16B-F
CONN D-SUB PIN 22-28AWG GOLD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
HOLDER LED SRL 5MM GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO216AA datasheet.pdf