CTS Electronic Components 766161511GPTR7
766161511GPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766161511GPTR7
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 510 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161511GPTR7.pdf
Availability of 766161511GPTR7
QUANTITY
766161511GPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161511GPTR7
Internal Part NumberEIS-766161511GPTR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)510
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161511GPTR7
Related Links7661615, 766161511GPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161511GPTR7 Details Description
Related parts for 766161511GPTR7
XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
BP POL KEY LF datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
POWER STRIP 19"15A 8OUT 6'CRD GR datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.01% 1/10W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.2A 190 MOHM TH datasheet.pdf