CTS Electronic Components 766161513GPTR13
766161513GPTR13 picture photo
Mfg. Part Number
766161513GPTR13
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 51K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161513GPTR13.pdf
Availability of 766161513GPTR13
QUANTITY
766161513GPTR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161513GPTR13
Internal Part NumberEIS-766161513GPTR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161513GPTR13
Related Links7661615, 766161513GPTR13 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161513GPTR13 Details Description
Related parts for 766161513GPTR13
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
REFLECTOR BRGLUX BXRA ES MED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20K OHM 5% 40W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE INPUT 20A TO-220FP datasheet.pdf