United Chemi-Con EKMH201VSN471MQ30S
EKMH201VSN471MQ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VSN471MQ30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VSN471MQ30S.pdf
Availability of EKMH201VSN471MQ30S
QUANTITY
EKMH201VSN471MQ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VSN471MQ30S
Internal Part NumberEIS-EKMH201VSN471MQ30S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VSN471MQ30S
Related LinksEKMH201VS, EKMH201VSN471MQ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VSN471MQ30S Details Description
Related parts for EKMH201VSN471MQ30S
CAP CER 820PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HDI RECPT 220POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V SOT343 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO216AA datasheet.pdf