CTS Electronic Components 766161561GP
766161561GP picture photo
Mfg. Part Number
766161561GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 560 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161561GP.pdf
Availability of 766161561GP
QUANTITY
766161561GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161561GP
Internal Part NumberEIS-766161561GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161561GP
Related Links76616, 766161561GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161561GP Details Description
Related parts for 766161561GP
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL FEMALE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
Z-PACK/C RAF 55P datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
470UF 400V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf